Spanyol labdarúgás

Higuaín-mesterhármas, Real Madrid-parádé Valenciában

2011. április 23. - kirchner

A szerdai Király-kupa-döntő után újfent Valenciába látogatott a Real Madrid, de most nem a (bajnoki címet aligha elveszítő) Barcelona, hanem a tabella harmadik helyén álló Valencia volt az ellenfele. Pontosabban a játszótársa, mert az első félidei Real-remeklésnek és a hazai védelem sorozatos zárlatainak köszönhetően hengerelt a Real.

Gonzalo Higuaín (jobbra) egyik gólöröme a háromból

„Meg kell vernünk a Valenciát, ha életben akarjuk tartani a bajnoki aranyról szőtt álmainkat" – vélekedett a találkozó előtt a királyi klub védője, Raúl Albiol. Mestere, José Mourinho minden bizonnyal egyetért vele, de a jövő szerdai, Barcelona elleni Bajnokok Ligája-elődöntőt is szem előtt tartva Fernando Gagót, Sami Khedirát, Ángel Di Maríát, Emmanuel Adebayort és Sergio Ramost sem nevezte keretébe; Khedirát és Gagót sérülés, a többieket pihentetés okán.

A házigazda edzője, Unai Emery nem hagyta magát elaltatni a tartalékos vendégkeret láttán. „A Real nagyon veszélyes, még ha nem is játszik mindenki, akit szerdán a Barcelona ellen láttunk – vélekedett. – A Real játékstílusa nem fog változni. Kiváló gárdával találkozunk, de tudjuk, hogyan húzzuk ki a méregfogát."

Udvariasan díszsorfalat álltak a madridiaknak a valenciaiak, akik a kevésbé naprakész nézőkkel egyetemben néha csak találgathatták, kivel is pacsiznak éppen, lásd a Real Madrid kezdőcsapatából az Ezequiel Garay, Nacho, Granero, Canales négyest. Éppen a bizonyítani akaró madridi tartalékok – élükön az aranylabdás Kakával! – ragadták magukhoz az irányítást, de a Esteban Granero, Sergio Canales páros lövései lepattantak a védőkről. Az első negyedóra után feléledt a hazai csapat is, de a kósza próbálkozásokat magabiztosan hárította Iker Casillas.

Igazi helyzet nélkül szerezte meg a vezetést a Real: a 23. percben a sokadik középpályás-labdaszerzés után Kaká lőtte balról keresztbe Karim Benzema felé a labdát laposan, amely Vicenzo Guaita könnyű zsákmánya lett volna, ha a kapus nem ejti ki a játékszert a francia támadó elé, aki a visszafutó Ricardo Costa mellett higgadtan a hálóba lőtt. 0–1.

Felrázta a gól a hazaiakat, de gyorsan összehoztak egy másikat is az ellenfélnek: a 31. minutumban egy túlságosan hosszúra sikeredett realos kiugratást követően Jérémy Mathieu és Guaita egymásra várt, miközben a szemfüles Gonzalo Higuaín kibújt a francia védő mögül, és az üresen maradt kapuba gurított. 0–2

A félidő hátralévő része madridi örömfocit hozott: először a nagyon élő Benzema szöktette Higuaínt a jobb oldalon, akinek mintaszerű, okos beadását a középen érkező Kaká továbbította pár lépésről a léc alá (0–3), majd szinte lemásolták ezt a találatot a Mourinho-fiúk, csak ezúttal Kaká volt a feladó, Higuaín pedig a végrehajtó (0–4). Ezen a szinten Kaká kozmikusnak mondható magányban álldogált az ötösön találatánál, az argentin csatárt is méterekről követték az őrzők. Nyílt nap a Mestallában...

A sokadik Higuaín–Kaká összjáték az 53. percben meghozta az újabb „királyi" gólt: a brazil hagyta a bal oldalon faképnél a halovány Miguelt, beadását az argentin ék, Higuaín két védő közül az ötösről a kapuba vágta: 0–5. Egy újabb dél-amerikai koprodukció volt ez, amelyet nem csak a szappanopera-rajongók élveznek.

Több hazai néző is hazaindult mérgében, így ők már nem láthatták, amint a csereként beállt Jonas gólpasszt adott az exrealos Roberto Soldadónak (1–5), majd Kaká megszerezte második mai találatát is (1–6). Ezt követően kissé visszavett a tempóból a Real, amelybe csereként állt be a világbajnok Xabi Alonso és az aranylabdás Cristiano Ronaldo is. Mondhatni, erős volt ezen a mérkőzésen a vendégkispad...

Kissé leült a hangulat a vége felé, ezen Jonas segített, aki 15 méterről kilőtte a bal alsót, 2–6-ra módosítva az állást, majd a szintén csereként beálló Jordi Alba pörgette szépen a jobb alsóba 11 méterről a labdát egy újabb zseniális Mata-passz után, kialakítva a 3–6-os végeredményt.

A szerdai Király-kupa-siker után királyi parádét láthatott a Mestalla népe, bár ehhez kellett a Valencia-védők által az első félidőben tartott jó félórás „áramszünet" is. A második félidőben sokáig félgőzzel is tartotta előnyét a Real Madrid, amelyben a tartalékok bizonyították, hogy bátran számíthat rájuk a portugál mester, a két Valencia-csere, Jonas és Jordi Alba pedig egy-egy szép góllal azt, hogy komolyabb feladatokra is készen állnak.

Kiváló előjáték volt ez az újabb Barcelona–Real Madrid összecsapás előtt.